Key Personnel

"Enchanting Forest School, orchard, pond & sensory garden"

The Linden Academy Staff
Mrs Whittle
Mrs Whittle Head of School
Michelle Woodhams
Michelle Woodhams Deputy Head Teacher- Teaching and Learning - Year 6 Teacher
Mrs A Fright
Mrs A Fright Designated Safeguarding Lead/ Family Worker
Mrs R Howe
Mrs R Howe Director Primary Education

Extended Leadership Team

Rebekah Howe Director of Primary Education
Lesley Whittle Head of School (SENDCo)
Michelle Kingston Deputy Head (Teaching & Learning)
Samia Akram Deputy Principal TSLT Pupil Premium Lead, EAL, MA, EVC, H&S, Behaviour
Sumaira Nawaz EYFS Leader
Debby Mitchell Maths Lead
LWE/Marilyn Gumley KS1/Phonics Lead
Julia Edwards More Able
Lynda Fagan Arts Lead/Creative Curriculum
Andrianna Fright Designated Safeguarding Lead / Family Worker/Behaviour
Jermaine Burroughs Head of PE Lead
Sharon Summerfield SEND and Enhanced Provision Lead

Trust Staff:
Samia Akram - Deputy Principal TSLT
Brendan McGowan - Maths Lead TSLT
Carol Joyce – Finance Manager
Joanna Noakes - HR
Gary Kennedy – Facilities
 Nic Rowley - IT
Classroom Staff:

Year R Sumaira Nawaz with Shaniece Steadman

Miss K Ahmed

Jennifer Beckles with Jade Oji/Shafi Choudhury (0.4)

Miss R Mallett

Ruth Thomas with Lynn Munn (0.6) Najiyah Ahmed (0.4)

Acorn Class

1:1

Seedling Class

 

1:1

Blossom Class

Year 1 Ewelina Palka

Marilyn Gumley

Lynda Fagan

Support: Mariam Saleh

Hannah Fox

Ash Class

Holly Class

Elm Class

Y1 Teaching Assistant

1:1 EHCP

Year 2 Maureen Bascombe

Minveer Basra (0.8) + Emily Edwards

Velina Mitkova

 

Support: Emily Edwards

Najiyah Ahmed (0.6)

Shafi Choudhury (0.4)

Rowan Class

Beech Class

Cherry Class

 

Y2 Teaching Assistant

Y2 Teaching Assistant/EAL

Year 3 Safia Khan Iqbal and Shazana Ali

Lucy Craig

Connor Smith

Support:

Tyiesha Wilson

Tejal Ghandi

Syeda Perveen (Part time 4 days)

Maple Class

Pine Class

Hazel Class

 

1:1 EHCP

1:1 EHCP

LSA

Year 4 Jude Brown

Awandja Ebhodaghe

Biff Minagh

Support:

Rachel Muumbo

Sue Richards

Alder Class

Birch Class

Aspen Class

 

1:1 EHCP

HLTA

Year 5 Julia Edwards

Deanne Shah (3 day)/ Nesreen Akhtar (2 day)

Christine Vera

Support:

Samantha Bayse

Jasmine Giltrow

Hawthorn Class

Poplar Class

Juniper Class

 

HLTA

1:1 EHCP

Year 6 Michelle Woodhams/Ms Akram/Emma Warren

Debby Mitchell

Matt Bujok

Support: Nikki McCann

Sarah Shahid

Paula Gleeson

Oak Class

Elder Class

Willow Class

Y6 Teaching Assistant

Y6 Teaching Assistant

1:1 EHCP

Other Teaching Staff Nabila Khan (MFL) Part time Mon - Wed

Jermaine Burroughs (Head of PE )

Tom Day (PE)

 

 

 


Learning Support Staff:
Sharon Summerfield
Lead Practitioner/EAL
Najiyah Ahmed
EAL
Shaif Choudhury
EAL
Admin Staff:
PA to Linda Ludlow the Head of School 
Emma Dibben
Business Data Lead

Anne Fright 
Office Administrator
Bryn La Riviere
Receptionist
Lisa Cady
OOSC Admin / Medical Administration/LSA
Anna Fright
Designated Safeguarding Lead/Family Worker
Site Staff:
Robert Finch
Site Agent
Margaret O’Hanlon
Site Agent
OOSC:

Rumi Khan OOSC
Sanije Alija

 

OOSC
Mohammad Shehraz OOSC (Casual)
 

 

Find out more: